Kazıklar Sahibi Firavun Ne Demektir?

“Ve kazıklar sahibi Firavun'a?” Fecr, 10

Allahuteala, Firavun’u zikrederken onun "kazıklar sahibi" olduğunu beyan etmiştir. Müfessirler bu ifadeden ne kastedildiği hakkında farklı görüşler bildirmişlerdir.

 Ancak Mücahid, Ebu Râfii ve Said b. Cübeyr´e göre insanları kazıklara çakarak veya kazıklara asarak işkence etmesindendir. Şuara suresi 49’da:

        اَجْمَع۪ينَ  قَالَ اٰمَنْتُمْ لَهُ قَبْلَ اَنْ اٰذَنَ لَكُمْۚ اِنَّهُ لَكَب۪يرُكُمُ الَّذ۪ي عَلَّمَكُمُ السِّحْرَۚ فَلَسَوْفَ تَعْلَمُونَۜ لَاُقَطِّعَنَّ اَيْدِيَكُمْ وَاَرْجُلَكُمْ مِنْ خِلَافٍ وَلَاُصَلِّبَنَّكُمْ

(Firavun) Dedi ki: 'Ona, ben size izin vermeden önce mi inandınız? Gerçek şu ki, o, size büyüyü öğreten büyüğünüzdür; öyleyse yakında bileceksiniz. Şüphesiz ellerinizi ve ayaklarınızı çaprazlama kestireceğim ve hepinizi gerçekten asıp-sallandıracağım.'

Geçen asmak وَلَاُصَلِّبَنَّكُمْ (veleusallibennekum) fiilinin kökü (S-L-B) asmak olarak da kullanılır. Bu durumda Firavun’un Sihir ehli mucizeyi hileden ayırt edince kendilerine verilen ceza Mısır kayıtlarındakilerine uymaktadır:


 

Eski Mısır dilinde kazığa geçirmek: "rdj hr".


 Ancak, Kur’an-ı Kerîm’dekinin aksine  Tevrat'ta bu cezalandırmadan bahsedilmez. Kur'an'da kazıklar sahibi Fir’avun denmesi yerel bir cezalandırma sistemine işaret etmekteydi. (Allahuâlem.)

 

 

Text Resize